08 01 2013

2012 Yılında Roman Ödülleri Ve Kazananları

2012 ÖDÜLLER

/******************************************************************

 

http://www.edebiyathaber.net/category/odul/

  

PEN Öykü Ödülü Erbil’e

 

PEN Öykü Ödülü bu yıl, yazar Leyla Erbil’e verildi. PEN Türkiye Merkezi yaptığı yazılı açıklamada “edebiyat alanındaki eserleri ve laik ve demokratik bir Türkiye yönündeki mücadelesi için bir şükran ifadesi olarak Leyla Erbil’e verildiğini duyurdu. Bu yıl Dünya Öykü Günü bildirisini Leyla Erbil kaleme alacak. Ödül Töreni ise 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nde 19.00–20.30 İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ) Evrensel.net

 

 

  58. Sait Faik Hikaye Armağanı, Yalçın Tosun’un

58. Sait Faik Hikaye Armağanı Yalçın Tosun'un 'Peruk Gibi Hüzünlü' kitabına verildi.

Türkiye edebiyatının en uzun soluklu ödülü olma özelliğini taşıyan Sait Faik Hikaye Armağanı’nın 58.’sine toplam 41 öykü başvurdu. Öyküler, Doğan Hızlan, Murat Gülsoy, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel ve Beşir Özmen’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

 

58. Sait Faik Hikaye Armağanı’nın yeni sahibi ise yazarın ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs Cuma Günü İş Kuleleri, Kule 1’in 41. Katında yapılacak törenle açıklanacak ve ödülünü usta yazar Yaşar Kemal’in elinden alacak.

1977 Ankara doğumlu Yalçın Tosun, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Öyküleri Adam Öykü, Notos Öykü ve Kitap-lık dergilerinde yayımlanan Tosun'un 'Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler' (YKY) isimli bir öykü kitabı daha bulunuyor. 

edebiyathaber.net (9 Mayıs 2012)

 

 

 

  2012 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri sonuçlandı!

Varlık dergisinin yayına başladığı 1933 yılından bugüne kadar özenle sürdürdüğü ‘edebiyatımıza yeni değerler kazandırma’ çabası, 79. yılında da edebiyatseverleri yeni imzalarla buluşturuyor. Bu yıl şiir dalında Harun Atak, öykü dalında ise Gökçe Parlakyıldız ödüle değer görüldü.

Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’ne katılım, her yıl olduğu gibi yine yoğundu.

Şiir dalında ön elemeden geçirilerek seçici kurula sunulan dosyalar Mehmet Sümer, Duygu Kankaytsın, Beytullah Kılıç, Sezen Çiğdem, Çağrı Çığ Sığırcı, Çağdaş Çetinkaya, Mehmet Talha Paşaoğlu, Ayhan Emir Yolcu, Dilek Değirmenci, İlayda Vurdum, Harun Atak, Gökhan Turgut, Ozan Utku Akgün, Hakan Yirik imzalarını taşıyordu.

Gülseli İnal, Sinâ Akyol, Tarık Günersel, Metin Cengiz ve Enver Ercan’dan oluşan şiir seçici kurulu yaptığı değerlendirme sonucu, ödülü oybirliğiyle Harun Atak’ın “Tekvin ve Hiçlik Kitabı ya da Âh” adlı dosyasına verirken; Gökhan Turgut, Ozan Utku Akgün, Hakan Yirik’in dosyalarını ‘dikkate değer’ buldu.

Öykü dalında ön elemeyi geçenler Demet Çaltepe, Alperen Yeşil, Avni Atılgan, Ozan Ercan, Arda İnal, Gökçe Parlakyıldız, Orçun Ünal, Ali İpek ve Tunç Kurt’un dosyalarıydı.

Nursel Duruel, Feyza Hepçilingirler, Hatice Meryem, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Feridun Andaç’tan oluşan öykü seçici kurulu, ödülü Gökçe Parlakyıldız’ın “Hasta Öyküler” adlı dosyasına verirken; Orçun Ünal, Ali İpek ve Tunç Kurt’un dosyalarını ‘dikkate değer’ buldu.

Kaynak: varlikyayinlari.wordpress.com (3 Temmuz 2012)

 

 

  Adnan Yücel Öykü Yarışması sonuçlandı

Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen öykü yarışması sonuçlandı.

Seçici kurulda bulunan Adnan Özyalçıner, Adil Okay, Zafer Doruk ve Serhan Yıldız’ın yaptıkları değerlendirmeye göre öykü dalında 19 katılımcı ön elemeyi geçerek finale kaldı.

Ön elemeyi geçen katılımcılar: Alper Akdeniz , Ayla Şenel, Aysun Bozantaş, Canan Yüksel, Derya Sönmez, Emrah Koca, Eşref Sincar, Fulya Taşdemir,Gülsüm Koçak, Hakan Cücüne, Hakkı İnanç, İdris Yiğit, İlkay Yıldız, Murat Güneş, Murat Türk, Nezihe Altuğ, Özlen yıldız, Özlem Keskin ve  Ümit Aykut. Bunlardan;

Birinciliğe:  Derya Sönmez (Ölüler Gibi)

İkinciliğe: Canan Yüksel (Boşluk) ile Murat Güneş (Destek) (paylaştırılmıştır)

Üçüncülüğe: Hakkı İnanç (Güvercin Boynu) seçildi.

Ödül töreni 10 Haziran Pazar günü İstanbul’da Selami Çeşme Özgürlük Parkı / Göztepe’de saat: 16:00′da gerçekleştirilecek.

Kaynak: yapisanatevi.org (2 Haziran 2012)

 

 

  Orhan Kemal Ödülü Yiğit Bener’in oldu

 

41. Orhan Kemal Roman Armağanı, Yiğit Bener'in ''Heyulanın Dönüşü'' romanına verildi. 

Orhan Kemal Kültür Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2012 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, bugün Orhan Kemal Kültür Merkezi'nde bir araya geldi.

Tahsin Yücel, Osman Şahin, İnci Aral, Özdemir İnce, Erol Erdinç, Turhan Günay ve Nazım Öğütçü'den oluşan kurul, ''41. Orhan Kemal Roman Armağanı''nın, Yiğit Bener'in Can Yayınları tarafından yayımlanan ''Heyulanın Dönüşü'' romanına verilmesini uygun buldu.

Ödül töreni, 1 Haziran'da Orhan Kemal Kütüphanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek olan Orhan Kemal'i anma etkinliğinde yapılacak.

edebiyathaber.net (17 Mayıs 2012)

 

 

  Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü 2012

 

Mayıs Yayınları'nca bu yıl onyedincisi düzenlenen ''Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü'' Murat Acar’a verildi.

Sina AkyolOrhan AlkayaMurat ÇakırSuat Çelebi ve Gökben Derviş’ten oluşan seçici kurul, 54 dosya arasında yaptığı değerlendirme sonucunda;

Ödülün  ''Evham Alyansı'' adlı dosyasıyla  Murat Acar’a verilmesine karar vermiştir.

Jüri Özel Ödülü ise, Barış Yıldırım’ın ''Aslım ve Suretleri'' ve Ercan Y. Yılmaz’ın“Yürüyen Siyah” adlı dosyalarına verilmiştir.

Seçici Kurul, ödül alan dosyaların yanı sıra; Ramazan AydınMüslüm Çizmeci,

Veli DüdükçüOzan KaçarBilal NergizliÇağrı Çığ SığırcıMehmet Sümer veRahman Yıldız’ın adlarının anılmasını kararlaştırdı.

2011 yılı içinde yayımlanan ilk şiir kitapları arasından sorgu yöntemiyle tespit edilen “İlk Kitap Özel Ödülü”nün, Kusurlu Bahçe  ile Mehmet Said Aydın ve yayımcısı 160.Kilometre Yayınları’na verilmesine karar verildi.

Ödül kazanan dosyanın, ödül yönetmeliği gereğince 2012 yılı içinde, telif ücreti de ödenerek kitap olarak basılacağı açıklandı.

Ödül töreninin 5 Mayıs 2012 Cumartesi günü saat 19.00’ da Buca Protestan Baptist Kilisesi’nde (Erdem Cad. No:86, Buca) yapılacağı belirtildi.

edebiyathaber.net (13 Mayıs 2012)

 

 

  2012 Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar

 

2012 Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar belirlendi. Ödül Töreni, Cumhuriyet gazetesinin kuruluş yıldönümü olan 7 Mayıs Pazartesi günü saat 19.30'da Fulya'daki Yapı Endüstri Merkezi'nin Konferans Salonu'nda yapılacak.

2012 Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar belirlendi. Bu yıl 66.’sı düzenlenen ve roman, öykü, fotoğraf, şiir, karikatür ile sosyal bilimler olmak üzere 6 dalda 7 ödülün verildiği yarışmaya 292 kişi katıldı.

Adnan Binyazar, Ahmet Cemal, Konur Ertop, Ülkü Tamer ve Tahsin Yücel’den oluşan seçici kurul “Roman”dalında Irmak Zileli’yi “Eşik” adlı yapıtıyla ödüle değer gördü. “Öykü”dalında Hikmet Altınkaynak, Metin Celal, Cemil Kavukçu, Osman Şahin ve Celal Üster’den oluşan seçici kurul ise ödülü “Hanımların Dikkatine” adlı yapıtıyla Seray Şahiner’e verdi.

“Şiir” dalında Ataol Behramoğlu, Prof. Dr. Cevat Çapan, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan ve Özdemir İnce’den oluşan seçici kurul, ödülün “Doğu Tabletleri” adlı yapıtıyla Hüseyin Haydar’a verilmesini kararlaştırdı.

“Karikatür” dalında Şevket Yalaz’ın yapıtına verilmesi kararlaştırılan ödülün seçici kurulunda ise Behiç Ak, Orhan Erinç, Musa Kart, Kamil Masaracı ve Tonguç Yaşar yer aldı.

“Fotoğraf” dalında Hikmet Çetinkaya, İsa Çelik, Ara Güler, Paul McMillen ve İbrahim Yıldız’dan oluşan seçici kurul, ödülün, Bülent Suberk’in yapıtına verilmesini kararlaştırdı.

“Sosyal Bilimler Araştırması” dalında Dr. Erdal Atabek, Prof. Dr.Rona Aybay, Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr.İonna Kuçuradi ve Prof. Dr. Ahmet Mumcu’dan oluşan seçici kurul, ödülün Burak Çelik’in “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu: Yapısal Açıdan Karşılaştırmalı Bir İnceleme” adlı yapıtı ile İsmail Arda Odabaşı’nın “Osmanlı’da Sosyalizm, Kürtçülük ve İttihatçılık”adlı yapıtları arasında paylaştırılmasına karar verdi.

Ödüller, Cumhuriyet gazetesinin 88. kuruluş yıldönümü olan 7 Mayıs Pazartesi günü saat 19.30’da Beşiktaş Fulya’daki Yapı Endüstri Merkezi’nin (YEM) Konferans Salonu’nda düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Kaynak: 6 Mayıs 2012

 

    VII. Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü

 

Şiirimizin büyük ustası Melih Cevdet Anday’ın anısına, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Ören Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen ödülün bu yıl yedincisi veriliyor.

Melih Cevdet Anday, 1985 yılından itibaren yaz aylarını eşiyle birlikte Milas-Ören’deki yazlığında geçirmiş, 1999 yılında anıtı, Ören Belediye Başkanı Kâzım Turan tarafından Ören sahilinde, bugün onun adını taşıyan parka diktirilmişti.

Seçici kurulu Doğan Hızlan, Sennur Sezer, Eray Canberk, Egemen Berköz, Refik Durbaş, Leylâ Şahin ve Enver Ercan’dan oluşan ödül, sahibine temmuz ayında Ören’de düzenlenecek “VII. Ören Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Kültür Şenliği”nde sunulacak.

Plaket ve 3.000 YTL’den oluşan ödüle 1 Mayıs 2011-1 Haziran 2012 tarihleri arasında yayımlanmış kitaplar katılabiliyor. Son katılma tarihi ise 10 Haziran 2012. 

Katılmak ya da kitap önermek isteyen yayınevi, kurum ve kuruluşların 8 adet yapıtı, başvuru dilekçesiyle birlikte “TYS Edebiyat Müzesi, Aysel Tezer-Yıldız Sarayı, Dış Karakol binası, Barbaros Bulvarı, Beşiktaş, İstanbul” adresine göndermeleri gerekiyor.

edebiyathaber.net (25 Nisan 2012)

 76 55 

 

    “Necatigil Şiir Ödülü” Eray Canberk’in

 

13 Aralık 1979  tarihinde yitirdiğimiz şair Behçet Necatigil’in anısına 1980 yılından bu yana ailesi tarafından düzenlenen Necatigil Şiir Ödülü, 2012 yılında Kent Kırgını adlı kitabı için Eray Canberk’e verildi.

9 Nisan 2012 tarihinde Doğan Hızlan’ın başkanlığında toplanan Seçiciler Kurulu, ödüle ilişkin açıklamada bulundu: “Kendi köşesinde şiirinin kozasını ören Eray Canberk, 60 kuşağının önemli şairlerindendir. Kitabının adı ve içeriği Behçet Necatigil’in şiirine denk düşmektedir. Bu ödülle Eray Canberk’in 50 yıllık birikiminin de değerlendirilmesi öngörülmüştür.”

2012 yılı Seçiciler Kurulu’nda Cevat Çapan, Refik Durbaş, Turgay Fişekçi, Doğan Hızlan, Mehmet Taner, Tahsin Yücel ve ailenin temsilcisi olarak Selma Necatigil yer alıyordu.

Ödül töreni 16 Nisan 2012 Pazartesi günü saat 18.00’de Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı’nın katkılarıyla vakfın Ortaköy/Feriye tesislerinde yapılacaktır.

Necatigil Şiir Ödülü Hakkında

Şair Behçet Necatigil anısına ailesinin düzenlediği ve 1980'den beri her yıl şairin doğum günü olan 16 Nisan'da verilmekte olan şiir ödülü.

Ödül, 1993'e kadar şairin ölüm yıldönümü olan 13 Aralık'ta verilmiş, 1994 yılından itibaren doğum yıldönümü olan 16 Nisan'da verilmeye başlanmıştır.

Ödüle değer eser olmadığı kaydıyla verilmediği 1989, 1993 ve 1998 yılları hariç her yıl ödül verilmiştir.

Ödülün amacı, Necatigil ailesi tarafından şu şekilde açıklanıyor: "Şiir, Behçet Necatigil’in yaşamında çok büyük bir yer tutuyordu, belki de onun için en önemli olguydu. Necatigil Şiir Ödülünün oluşturulmasındaki ana düşünce, onun şiire verdiği önemi, ölümünden sonra da, onun adına sürdürmek isteği oldu. Ayrıca Behçet Necatigil’in adı, ardında bıraktığı yapıtların yanı sıra bu ödülle de yaşatılmak istendi."

Necatigil Şiir Ödülü’nün ilkini İlhan Berk almıştı.

Behçet Necatigil

Behçet Necatigil, 16 Nisan 1916'da İstanbul'da doğdu. Kastamonulu Babası Necati Efendi, annesi Bedriye Hanım’dır. Hasta olan annesi, şair henüz iki yaşındayken vefat etti.

Babasının işleri nedeniyle İstanbul’dan babasının memleketi Kastamonu’ya dönüş yaşandı. Orada hastalandı şair ve yeniden İstanbul’a döndüler. 1931 yılında Kabataş Lisesi’ne orta ikinci sınıftan başladı ve 1936'da okulun edebiyat bölümünden birincilikle mezun oldu. İlk şiiri, lise öğrencisi olduğu yıllarda Varlık Dergisi'nde çıktı.

İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’nu 1940 yılında bitirdi. Kars Lisesi’nde başladığı edebiyat öğretmenliğini, İstanbul Eğitim Enstitüsü’nde 1972 de emekli olarak sona erdirdi. 13 Aralık 1979 tarihinde ölüm kapısını çalana kadar emeklilik günlerini evinde edebiyatla yoğunlaşarak, çalışarak geçirdi. 

Eray Canberk

1940 yılı İstanbul doğumlu Türk ozan, yazar, çevirmen.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde ve İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu'nda okudu. İlkokul öğretmenliği yaptı ve Afşar Timuçin ile birlikte Kavram Yayınevini kurdu,yönetti. Birçok ansiklopedi ile sözlükte konu yazarı olarak , ayrıca Milliyet Çocuk, Bando, Kırmızı Balon gibi çocuk dergilerinde çalıştı.

1963'den başlayarak şiirleri, öyküleri, denemeleri, eleştirileri, günlükleri, incelemeleri ile çevirileri Yelken, Varlık, Yeditepe, Şiir Sanatı, Yeni Gerçek, MAY, Broy, Yandıma, Adam Sanat, Ludingirra, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet Kitap, Dünya Kitap, gibi dergilerde yayımlandı.

edebiyathaber.net (12 Nisan 2012)

 

  Murathan Mungan ödülünü aldı

 

Yazar Erdal Öz'ün anısını yaşatmak için her yıl bir şair ya da yazara verilen "Erdal Öz Edebiyat Ödülü", bu yıl Murathan Mungan'a takdim edildi.

Can Yayınları'nın katkılarıyla Pera Müzesi'nde düzenlenen ödül törenine çok sayıda davetli katıldı.

Törende ödülü takdim edilen Mungan, ödülleri, ödülün adı, daha önce kimlere verildiği ve seçici kurulunda kimlerin olduğunun anlamlandırdığını ifade ederek, bu ödüle layık görülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

"Yazdıklarım, umarım beni bugünlere getiren, elimden tutan okurlarımın elinden tutmuştur"diyen Mungan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yazar Öz ile tanışmam 1973 yılında oldu. Kızılay'da bir banka şubesinde çalıştığım sırada Erdal Öz orada bir kitabevi işletiyordu. Öğle tatillerinde büyük bir tutkuyla kitabevine gidiyordum. Öz ile kitaplar hakkında konuşmak benim için büyük zevkti.

Birçok insan kitap yazabilir, edebiyatla ilgilenebilir, fakat edebiyat tutkunu olmak ne yazık ki çok fazla gördüğümüz bir özellik değil. Ben her zaman edebiyata aşkla, sevgiyle bağlı insanlara ayrı bir saygı duymuşumdur."

Mungan, Erdal Öz anısına bu ödülü almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Enis Batur, Semih Gümüş, Feride Çiçekoğlu, Turgay Fişekçi, Kaya Genç, Nüket Esen ve Can Yayınları adına Zeynep Çağlıyor'dan oluşan Seçici Kurul'un, bu yıl 5'inci kez verilen ödülün, "30 seneyi aşkın süredir tiyatro, şiir, öykü, roman ve deneme alanlarında gösterdiği yaratıcılık, yenilikçilik ve yetkinliği" dolayısıyla Murathan Mungan'a verilmesini kararlaştırdığı belirtildi. 

cnnturk.com (7 Nisan 2012)

 

 

  Ümit Kaftancıoğlu Anısına

 

11 Nisan 1980'de katledilen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü, Gazeteci-Yazar Ümit Kaftancıoğlu, öldürülüşünün 32. yılında adına düzenlenen törenle anılıyor. Törende Kaftancıoğlu adına düzenlenen öykü yarışmasının ödülleri de sahiplerine verilecek.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri Ödül töreninin de yapılacağı, Ümit Kaftancıoğlu'nu Anma Etkinliği 7 Nisan Cumartesi günü saat: 19.00' da Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde yapılacak.

2012 Öykü Yarışması Sonuçları

Yarışmadaseçici kurul Adnan Özyalçıner, Mehmet Güler, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu, Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Öztürk Tatar'dan oluştu.

"Garnik ile Şaşik" adlı öyküsü ile Ayşe Başak Kaban birinciliği aldı. İkincilik ödülü "Vapurdaki Okurun Ve 77 Sayfalı Kitabın…" adlı öyküsü ile Fuat Sevimay'a verildi. Üçüncülük ödülü ise "Sultanı Gören Var mı?" öyküsü ile Ayla Şenel'e gitti.

Seçici kurul ayrıca Hakan Cucunel, Güldem Şahan, Ahmet Karakulak, Mehmet Ergün, Özlem Kavukçu, Atiye Güner Tümüklü ve Bahar Doğru'yu mansiyona değer gördü.

Azmettirenler yargılanmadı

Kaftancıoğlu, 11 Nisan 1980 gününün sabahı, evinden işe gitmek üzere dışarı çıktığında çapraz ateşle öldürüldü. Emniyet'te, "Onu solcu olduğu için öldürdüm" diye ifade veren Ahmet Mustafa Kıvılcım, Askeri Mahkeme'de önce ömür boyu hapse mahkûm edilse de cezası, Askeri Yargıtay tarafından bozuldu. Kıvılcım, dört yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı; azmettirenler ise yargı önüne hiç çıkmadı.

Kaynak: bianet (05 Nisan 2012)

 

  Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Ödülleri

 

30 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında yapılacak 2. Adnan YücelEdebiyat ve Sanat Festivali kapsamında, Şiir ve Çocuk Öykücülüğü dallarında olmak üzere iki ayrı ödül düzenlenecek.

Yarışma jürisinin tanıtımı ve yarışma şartnamesinin ilanı 29 Aralık 2012 tarihinde (bugün) Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde saat 13:00’da Sennur Sezer, Gülsüm Cengiz ve Müslim Çelik’in katılımıyla yapılacak bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulacak.

Yarışma, 22 Temmuz 2002 tarihinde yitirdiğimiz şiirimizin önemli temsilcilerinden Adnan Yücel’i ve yapıtlarını genç kuşaklara aktarmak ve tanıtmak amaçlı olarak iki yıldır düzenleniyor.

Geçen yılki yarışma sonuçları için >>>

edebiyathaber.net (29 Aralık 2012)

 

  Adnan Yücel Öykü Yarışması sonuçlandı

 

Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen öykü yarışması sonuçlandı.

Seçici kurulda bulunan Adnan Özyalçıner, Adil Okay, Zafer Doruk ve Serhan Yıldız’ın yaptıkları değerlendirmeye göre öykü dalında 19 katılımcı ön elemeyi geçerek finale kaldı.

Ön elemeyi geçen katılımcılar: Alper Akdeniz , Ayla Şenel, Aysun Bozantaş, Canan Yüksel, Derya Sönmez, Emrah Koca, Eşref Sincar, Fulya Taşdemir,Gülsüm Koçak, Hakan Cücüne, Hakkı İnanç, İdris Yiğit, İlkay Yıldız, Murat Güneş, Murat Türk, Nezihe Altuğ, Özlen yıldız, Özlem Keskin ve  Ümit Aykut. Bunlardan;

Birinciliğe:  Derya Sönmez (Ölüler Gibi)

İkinciliğe: Canan Yüksel (Boşluk) ile Murat Güneş (Destek) (paylaştırılmıştır)

Üçüncülüğe: Hakkı İnanç (Güvercin Boynu) seçildi.

Ödül töreni 10 Haziran Pazar günü İstanbul’da Selami Çeşme Özgürlük Parkı / Göztepe’de saat: 16:00′da gerçekleştirilecek.

Kaynak: yapisanatevi.org (2 Haziran 2012)

 

 

  Güncel Sanat dergisi öykü yarışması sonuçlandı

 

Güncel Sanat dergisince düzenlenen II. Kısa Öykü Yarışmasında dereceye girenler belli oldu.

Akdeniz Öykü Ödülü: “Gidiş O Gidiş” öyküsüyle Mahmut Mustafa Kılınçer ve “Sonsuz Sevgiler” öyküsüyle Merve Vurdum.

1.lik Ödülü: “Hayatına Şans Ver” öyküsü ile Gülşah Kılıç.

2.lik Ödülü: “Siyah Beyaz Fotoğraf” öyküsü ile Şükran Kara

“Gül Güzeli” öyküsü ile Kezban Şahin Taysun.

3. lük ödülü: “Acıtan Ödül” öyküsü ile İsmail Biçer

“Yalnızlığın Karakutusu” öyküsü ile Murat Yazıcı.

 “Yanlış Pedal” öyküsü ile Zekine Dündar.

Güncel Sanat Ödülleri:  “Oltaya Sevdalı Balıklar”öyküsü ile Didem Esen,

“Dönüş” öyküsü ile “Ferhunde Sever”

“Kozmik Delik” öyküsü ile Handan Koçak,

“Pencere Kumruları” öyküsü ile M.Suat Gülşen

Seçici Kurul ödülleri: “Çınar” Selmanaz D. Geridönmez.

“Mavi ve Pembe” öyküsü ile H. Ayfer İlbi.

“Dedem Keyfi Kırınca” öyküsü ile Mehmet Önder

arasında alınan eşit puanlar gereği paylaştırılmıştır. 

edebiyathaber.net (26 Mart 2012)

 

    Çukurova Ödülü’nün sahibi yazar İpek Ongun

 

Uluslararası Çukurova Sanat Günleri kapsamında verilen “Çukurova Ödülü”nün bu yılki sahibi yazar İpek Ongun oldu. Ongun ödülünü 22 Mart’ta alacak.

Adana’da 22-26 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek 6. Çukurova Sanat Günleri kapsamında verilecek olan “Çukurova Ödülü”nün sahibi, yazar İpek Ongun oldu.

Ongun, ödülün kendisine verildiğini öğrendiğinde duygularını Çukurova Sanat Girişimi Mersin Koordinatörü Ziya Aykın'a şu sözlerle anlattı:

“Sayın Ziya Aykın, arayıp Çukurova Ödülü için beni düşündüğünüzü söylediğinizde o kadar şaşırdım ki, o birkaç saniye içinde ne diyeceğimi bilemedim. Durumu kavradığımdaysa, böylesi değerli sanat ve kültür insanlarının beni bu ödüle layık görmeleri beni gerçekten duygulandırdı, onurlandırdı. Ve çok çok mutlu etti. Teşekkür ederim, yürekten teşekkür ederim. En iyi dileklerimle.”

“Çukurova Ödülü” İpek Ongun’a neden verildi?

Çukurova Sanat Girişimi adına konuşan Genel Koordinatör Çetin Yiğenoğlu, ödülün Ongun’a verilme gerekçesini şöyle açıkladı:

 “Çukurova Ödülü'nü tüm yazın yaşamını gençlere hizmete adadığı, onbinlerce gence okuma alışkanlığı kazandırdığı, edebiyatı sevdirdiği, onlara sorunlarının çözümünde adeta bir psikiyatrist, bir psikolog bilinçliliğiyle, bir anne sıcaklığıyla yardım ettiği, olası  sorunlar karşısında ne yapmaları gerektiğini önceden öğrenmiş,  mutlu, sorumlu, saygılı kişiler olmaları konusunda olağanüstü başarı sağladığı, ayrıca,  Türkçe'ye gösterdiği özenle de örnek olduğu, çalışmalarıyla anne ve babalar tarafından model alındığı, eserleriyle  Çukurovalılık hoşgörüsünü, alçakgönüllülüğünü, erdemini yücelttiği için İpek Ongun'a sunmaya karar verdi”.

Mersin'de yaşayan ve Çukurova Ödülü’nün dördüncü sahibi olan Ongun, ödülünü 22 Mart 2012’de saat 18.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenecek bir törenle alacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişim destekçisi olduğu ve Türkiye Yazarlar Sendikası ile Arap Yazarlar Birliği’nin desteği ile gerçekleştirilen etkinlik, Çukurova Sanat Girişimi tarafından düzenleniyor.

Çukurova Ödülü

Çukurova Sanat Girişimi, 24 Nisan 2009’dan bu yana verilen Çukurova Ödülü’nü “bir özendirme ya da başarı ödülü değil bir değerlendirme ödülü” olarak nitelendiriyor ve ödülün bir “barış ödülü” olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

“Çukurova Ödülü” sinemadan tiyatroya, resimden müziğe, şiirden romana, makaleden fıkraya, röportaja, çeşitli alanlarda eser sahibi sanatçı, akademisyen, gazeteci, yazar, kültür-sanat, bilim ve edebiyat alanlarında emek ve ürün veren, kültür ve sanatla uğraşan, Çukurova'yı tanıtan, yücelten, bunu yaparken de Doğu Akdeniz ve Ortadoğu'ya barış tohumları eken insanlara, tüzel kişilere veriliyorr.

Ödülün değerlendirmesi, Çukurova Sanat Girişimi yönetimince yapılıyor ve her yıl etkinlik tarihinden en az 15 gün önce basın-yayın ve iletişim araçları aracılığıyla açıklanıyor. Ödüle değer görülen kişiye/kuruluşa bu amaçla hazırlanmış özel bir plaket veriliyor.

Kaynak: edebiyathaber.net (09 Mart 2012)

 

    Duygu Asena ödülü, Ersanlı ve Berktay’a

 

PEN Duygu Asena Ödülü, mağdurun yanında yer aldıkları ve barış için yılmadan mücadele ettikleri için tutuklu Büşra Ersanlı ve Ayşe Berktay'a verildi. Ödülleri, tahliye olunca alacaklar.

2012 PEN Duygu Asena Ödülü, KCK davası kapsamında tutuklu bulunan Büşra Ersanlı ve Ayşe Berktay’a verildi. 

PEN Türkiye Merkezi’nden yapılan açıklamada,“Onların varlığı Türkiye için övünç kaynağı, pek çok başka aydın gibi tutuklu olmaları ise demokrasi açısından açıklanamayacak bir utanç kaynağıdır” denildi.

“2012 Pen Duygu Asena Ödülü’nü, İnsan haklarını savunan, kadınların bilinçlenmesine yönelik çalışma yapan, mağdurun yanında yer alan, barış için yılmadan mücadele eden Sayın Ayşe Berktay ile Sayın Büşra Ersanlı’ya sunmaktan kıvanç duyuyoruz. “

PEN Türkiye Merkezi, Berktay ile Ersanlı’yı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ziyaret edecek, ödül töreni ise tahliye edilmelerinden sonra yapılacak.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Tarık Günersel, 2. Başkan Halil İbrahim Özcan, Genel Sekreter Sabri Kuşkonmaz, Uluslararası Sekreter Ahmet Erözenci, Sayman Tülin Dursun ve üyeler Zeynep Oral ile Mario Levi’den oluşuyor.

Kaynak: edebiyathaber.net (07 Mart 2012)

 

 

”Her Hastalık Bir Hikayedir Yarışması”nın birincisi Kevser Akın oldu

 

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, tıp eğitimine yeni bir soluk getirmek amacıyla düzenlediği ''Her Hastalık Bir Hikayedir''yarışması sonuçlandı.

Kromozom fazlalığı olarak bilinen klinefelter sendromu hastalığını ''Bir Garip X Masalı'' başlığıyla anlatan öğretmen Kevser Akın birinci oldu.

Yarışmada, KOAH hastalığını anlatan “Guduruk” hikayesiyle İzmir’den katılan doktor Ali Ilgın Olut ikinci, menenjit hastalığını konu alan “Tenim Karı Üşütür” başlıklı hikayesiyle Elazığ’dan katılan öğretmen Serap Aslan üçüncü seçildi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay, yarışmaya 346 kişinin başvurduğunu söyledi. Kızılay, yarışmaya Malatya'dan 90, diğer illerden 254, ABD'den ve Kanada'dan da birer hikaye gönderildiğini kaydetti.

En küçük yazar 11 yaşında

Kızılay’ın verdiği bilgiye göre, başvurucuların en küçüğü Manisa Bilim Sanat Merkezi'nden 11 yaşındaki Sena Arda Çoban ile Fatma Şevval Zahal’di. En yaşlı yazar ise Antalya'dan 77 yaşındaki çevirmen, yazar Nejat Ebcioğlu idi.

Ödül töreni 14 Mart Tıp Bayramı'nda

Ömer Seyfettin'in ''Kaşağı'' adlı romanında kuş palazı hastalığının pek çok kişinin halen hatırında olduğunu vurgulayan Kızılay, hastalıkların hikayelerle anlatılmasının daha kalıcı olabileceğini ifade etti.

Gönderilen hikayeleri değerlendirirken jüri üyelerinin çok zorlandığını dile getiren Kızılay, yarışmanın amacına ulaştığını ve gönderilen hikayelerin tıp eğitimine yeni bir soluk getirmesine katkı sağlayacak şekilde birkaç kitap haline dönüştürüleceğini söyledi.

Birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye de bin lira para ödülü verileceği yarışmanın ödül töreninin 14 Mart Tıp Bayramı'nda düzenleneceğini kaydeden Kızılay, yarışmaya katılanlara ve jüriye katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kaynak: medimagazin.com.tr (06 Mart 2012)

 

 

 

Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü Aykut Ertuğrul kazandı

 

Aykut Ertuğrul’un muhtelif dergilerde yayımlanan öykülerinden oluşan ilk öykü kitabı Keyfekader Kahvesi, 2011 yılında Okur Kitaplığı tarafından yayımlanmıştı.

Aykut Ertuğrul, Keyfekeder Kahvesi kitabıyla Ömer Seyfettin Öykü Ödülü'nü kazandı. Ertuğrul, 11 Mart Pazar günü Gönen'de yapılacak tören ile ödülünü alacak.

Kaynak: edebistan.com (06 Mart 2012)

 

 

 

Şair Adnan Yücel’in ölümünün 10. yılı dolayısıyla şiir ve öykü yarışması düzenleniyor

 

Şair Adnan Yücel’in ölümünün 10. yılı vesilesiyle 8-9-10 Haziran 2012 tarihlerinde Edebiyat ve Sanat Festivalikapsamında şiir ve öykü yarışması düzenlenecektir.

22 Temmuz 2002 tarihinde yitirdiğimiz şiirimizin önemli temsilcilerinden Adnan Yücel’i ve yapıtlarını genç kuşaklara aktarmayı ve tanıtmayı amaçladığımız yarışma için öykülerinizi ve şiirlerinizi bekliyoruz.

Katılım Koşulları 

ŞİİR KİTABI DALINDA:

Daha önce kitabı yayınlanmış şairler, yayınlanmış bir şiir kitabıyla ya da kitap bütünlüğü içeren şiir dosyasıyla. Kitap yayınlamamış şairler 5 şiirle katılabilirler.

ÖYKÜ DALINDA:

Kitap yayınlamamış yazarlar 3 öyküyle katılabilirler.

- Yarışmaya gönderilen yapıtlar, son başvuru tarihine kadar, hiçbir yerde yayınlanmamış olmalıdır.

- Yarışmaya gönderilecek yapıtlar; 20 Nisan 2012 tarihi akşamına kadar, mutlaka dijital ortamda, disket/CD ile Yapı Sanatevi'ne teslim edilmeli/posta ile gönderilmelidir.

-Başvuruda bulunanlar, adlarını, adreslerini, kısa özgeçmişlerini ve telefon numaralarını, gönderilen yapıtlarda açıkça belirtmelidirler. Kimliği yazılı olmayan metinler yarışma dışı tutulur.

-Seçici Kurul'un değerlendirme sonuçları, 12 Mayıs 2012 günü açıklanacaktır.

-Yarışma, her yıl öteki sanat dallarını kapsayacak biçimde dönüşümlü olarak yapılacaktır.

Ödüller 

- Her dalda kazanan üç şair ve yazara plaketin yanı sıra Adnan Yücel Kitap Seti armağan edilecektir.

-Şiir ve öykü dalında dereceye giren on şiir ve öykü bir arada tek kitap halinde yayınlanacaktır. Kitapta ürünü olan şair ve yazarlara 10’ar adet telif olarak verilecektir. Ödül töreni, 8 / 9 / 10 Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenecek olan Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali etkinlikleri sırasında yapılacaktır.

SEÇİCİ KURUL 

ŞİİR DALINDA
Gülsüm Cengiz, Cezmi Ersöz, Mehmet Özer, Sennur Sezer, Ali Öztürk 

ÖYKÜ DALINDA
Adnan Özyalçıner, Adil Okay, Zafer Doruk, Serhan Yıldız

İstiklal Cad. Rumeli İşhanı C Blok Kat:3/26 Beyoğlu/İstanbul

Tel.: 212 244 77 72  E-mail: info@yapisanatevi.org

Festival ve yarışma için daha detaylı bilgi: http://www.yapisanatevi.org

edebiyathaber.net (4 Mart 2012)

 

    Aydın Doğan Ödülü Selim İleri’nin

 

Bu yıl 'öykü' dalında verilen Aydın Doğan Ödülü'nün sahibi, Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle Selim İleri oldu.

Vakıf Yönetim Kurulu, Aydın Doğan Vakfı'nın kurucusu adına 1996 yılından bu yana düzenlediği Aydın Doğan Ödülü'nün, 2012 yılında "öykü" dalında verilmesine karar verdi.

Doğan Hızlan (Başkan), Nursel Duruel, Prof. Dr. İnci Enginün, Semih Gümüş, Özcan Karabulut, Prof. Dr. Jale Parla, Hüseyin Su, A. Ömer Türkeş ve Metin Celal Zeynioğlu'dan oluşan Seçiciler Kurulu dün İstanbul'da toplandı.

Seçiciler Kurulu, adaylar üzerinde açık tartışma ve eleme yöntemiyle yaptığı toplantıda; uzun edebiyat hayatına sığdırdığı öyküleri, romanları, deneme yazılarıyla Türk edebiyatında ayrıksı bir yere sahip olması, geleneksel öykücülüğümüzü sahiplenerek kendi dilini ve üslubunu yaratması, gelenekle yeni arasında bir geçişi temsil etmesi ve sadece öykücü yanı ile değil, edebiyat yaşamı boyunca Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle Selim İleri'yi "öykü" dalında Aydın Doğan ödülüne değer gördü.

Aydın Doğan Ödülü Töreni, 10 Nisan 2012 Salı günü İstanbul Hilton Şadırvan ve Balo Salonu'nda yapılacak.

Selim İleri

30 Nisan 1949'da İstanbul'da doğdu. İlk yazısı 1967'de Yeni Ufuklar dergisinde yayınlandı. Papirüs, Yeni Edebiyat, Yeni Dergi, Türk Dili, Türkiye Defteri, Milliyet Sanat, Gösteri gibi dergilerde yayınlanan yazılarıyla ünlendi. 1979'da Dünya gazetesinin sanat sayfasını yönetti.

1968'de yayınlanan ilk öykü kitabı "Cumartesi Yalnızlığı"nda sınırlı ilişkiler içinde sıkışan insaların yaşamlarını anlattı. "Pastırma Yazı" ve "Bir Denizin Eteklerinde" öykü kitaplarında uyarlı gençlerin tutkularını, sıkıntılı ilişkilerini, orta tabakadan insanların acılarını, yalnızlıklarını, kurtuluş arayışlarını anlattı.

1973'ten sonra romana yöneldi. "Her Gece Bodrum" romanıyla büyük başarı kazandı. İç konuşma tekniğini kullandığı bu romanda, toplumsal kargaşa içinde bunalıma düşen aydınların arayışlarını ve çıkmazlarını ele aldı. Roman ve öykülerinin yanısıra senaryolar, denemeler ve edebiyatla ilgili incelemeler de yazdı.

Geçmişten günümüze Aydın Doğan Ödülü

1) 1997 Aydın Doğan Ödülü: Roman / Adalet Ağaoğlu

2) 1998 Aydın Doğan Ödülü: Soysal ve Beşeri Bilimler / Prof. Dr. Doğan Kuban ve Prof. Dr. Emre Kongar

3) 1999 Aydın Doğan Ödülü: Görsel Sanatlar / Ara Güler

4) 2000 Aydın Doğan Ödülü: Şiir / Melih Cevdet Anday

5) 2001 Aydın Doğan Ödülü: Tarih / İlber Ortaylı

6) 2002 Aydın Doğan Ödülü: Klasik Batı Müziği / Ankara Devlet Konservatuarı

7) 2003 Aydın Doğan Ödülü: Arkeoloji / Ord. Prof. Dr. Sedat Alp ve Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu

8) 2004 Aydın Doğan Ödülü: Türk Halk Müziği / Yücel Paşmakçı

9) 2005 Aydın Doğan Ödülü: Kent Mimarisi, Kent Dokusu / İzmir Konak Meydanı Düzenlemesi ve Kastamonu Tarihi Kent Dokusu İyileştirme Projeleri

10) 2006 Aydın Doğan Ödülü: Resim / Adnan Varınca

11) 2007 Aydın Doğan Ödülü: Moda Tasarımı / Özlem Süer ve Ümit Ünal

12) 2008 Aydın Doğan Ödülü: Heykel / Seyhun Topuz

13) 2009 Aydın Doğan Ödülü: Tiyatro / Genco Erkal

14) 2010 Aydın Doğan Ödülü: Sinema / Nuri Bilge Ceylan

15) 2011 Aydın Doğan Ödülü: Türk Halk Müziği / Mehmet Özbek

16) 2012 Aydın Doğan Ödülü: Öykü / Selim İleri

Kaynak: ntvmsnbc.com (29 Şubat 2012)

 

 

OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜLÜ 2013

 

Kemal Özer’in “sanatsal ve siyasal kuşatmalar altındaki 1940 kuşağının ortak söyleyişler, ortak içerikler taşıyan ozanları arasında, söz konusu genel görünümün

dışına en çok çıkanlardan biri” olarak gördüğü, 1940 kuşağının lirik ve özgün sesi, Salâh Birsel’in tanımıyla: “doğa vurgunu, dağlarda duman duman ormanlardan, karlı uçurumlarda mavi sabahlardan geçip giden” OĞUZ TANSEL’i anılarda yaşatmak, devrimci kişiliğini, toplumcu düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak, genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek amacıyla, OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜLÜ verilecektir. 

 

Ödül, Folklor/Edebiyat Dergisi, Troya Folklor Araştırmaları Derneği ve Ankara Aydınlığı Girişimi’nin çabalarıyla gerçekleştirilmektedir.

 

Ödüle katılım koşulları: 

 

1- Ödül bu yıl şiir alanında bir yapıta verilecektir. 

2- Ödüle aday yapıtın 01.01.2012-31.12.2012 tarihleri arasında yayımlanmış kitap; yayımlanmamışsa, kitap oylumunda dosya olması gerekmektedir. Yayımlanmış yapıtlardan oluşan toplu şiirler dosyası/kitabı ile ödüle başvuru kabul edilmemektedir.

3- Ödüle son başvuru tarihi 15.01.2013’diür.(Postadaki olası gecikmeden düzenleme kurulu sorumlu değildir.)

4- Ödül, düzenleme kurulu ve seçici kurul üyeleri dışında tüm katılımcılara açıktır.

5- Ödül tek yapıta verilecektir.

6- Yapıt daha önce yayımlanmış ise 6 adet gönderilmelidir. Daha önce yayımlanmamış yapıtlar, A4 boyutunda kağıda,12 punto ve 1,5 satır aralığıyla bilgisayarda yazılmış 6 ayrı dosya biçiminde düzenlenmiş olarak kargo/posta ile gönderilecektir.

7- Katılımcı, kısa özgeçmiş, iletişim bilgileri ve bir adet fotoğrafının bulunduğu ayrı bir zarfı yapıtıyla birlikte ulaştıracaktır.

8- Ödül tutarı 2.000 TL olarak belirlenmiştir.

9- Ödüle birden fazla yapıtla başvurulabilir. Ancak ödül, tek bir yapıta verilir.

10- Ödüle katılmak için gönderilen eserler iade edilmeyecektir.

11- Ödül töreni Mayıs 2013’te yapılacaktır. Törenin kesin tarihi ileride bildirilecektir. 

12- Seçici kurul Adnan Binyazar, Eray Canberk, Refik Durbaş, Prof. Dr. Cevat Geray, İlhan Gülek ve Metin Turan’dan oluşmaktadır.

13- Başvurular şu adrese yapılacaktır: OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜL KURULU, Folklor/Edebiyat Dergisi, Konur Sokak 36/13, Kızılay, 06650 Ankara

 

Ayrıntılı bilgi için: folkloredebiyat@gmail.com odultansel@gmail.com

 

Daha onceki Oğuz Tansel Yazın Odüllerini Kazananlar:

2009 Şiir Ödülü: Ergül Çetin (Ülke Dilsiz kapanıp Yüzüstü,Edebiyat ve Eleştiri Kitaplığı).

2010 Halkbilim Ödülü: Özlem Melek Sezer (Masallar ve Toplumsal Cinsiyet, Evrensel Basım Yayın).

2011 Çocuk Yazını Ödülü: Ayfer Gürdal Ünal (Çocuk Yazınında Engelliler, Evrensel Basım Yayın).

2012 Halkbilim Ödülü: Gülsüm Cengiz (Kadınlar İçin Söylenmiştir, Evrensel Basım Yayın).

 

 

-- 
Doç.Dr.Ayşe Tansel Çetin

Yalova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İşletme Bölümü

Safranyolu Yerleşkesi- YALOVA 

acetin@yalova.edu.tr

Tel:   0 226 812 99 22 / 5721

 

/******************************************************************

 

 

ABDULLAH BAŞTÜRK’Ü ANMA GÜNLERİ,

10. İŞÇİ EDEBİYATI YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

   

 

24 ARALIK 2012 PAZARTESİ,

 

SAAT 18.30 – 20.00

2012 ABDULLAH BAŞTÜRK İŞÇİ EDEBİYATI ÖDÜLLERİNİ

KAZANANLAR KONUŞUYOR.

 

Oturum Başkanı: Şiir Erkök Yılmaz

* Dürsaliye Şahan: “Hikâye Hırsızı”

* Hüseyin Akyüz: “Yağmurda Kuş Sesleri”

* Adil Kurt: “Emeğin Çukurovası”  

- Sorular, kitap imzalama

 

 (Cumhuriyet Gazetesi Kültür Merkezi, Ahmet Rasim Sok. 14, Çankaya - Ankara)

 

 

25 ARALIK 2012 SALI

 

AÇIKOTURUM: , SAAT 16.00 – 17.30

EVRENSEL SENDİKAL HAKLAR BAĞLAMINDA

SENDİKALAR VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ KANUNU,

ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ

                                                                      

Oturum Başkanı: Serhat Salihoğlu

*Avukat Selçuk Ertan – Hukuk Dairesi Müdürü

*Avukat Kemal Erbaşı – Toplu Sözleşmeler Daire Müdürü

* Faruk Özdemir – Eğitim Daire Müdürü

                                                                                              

 

 ÖDÜL TÖRENİ: SAAT 18.00 - 21.00

 

Sunucu: Hasan Uysal

* Erol Ekici, DİSK ve Genel-İş Genel Başkanı: “Açılış Konuşması”

* Süleyman Çelebi: “Baştürk’le Hapishanede Geçen Yıllar”

* Tuncer Uçarol: Ödül Seçici Kurulu adına konuşma

* A. Celal Binzet: “İşçi Resimleri”

* Ödül Dağıtımı, Ödül Konuşmaları

- Hüseyin Akyüz

- Adil Kurt

- Dürsaliye Şahan

* Kokteyl: 20.00 – 21.00

(Çankaya Belediyesi  Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kennedy Cad. 4, Kavaklıdere – Ankara)

 

/******************************************************************     2012 Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar

 

2012 Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar belirlendi. Ödül Töreni, Cumhuriyet gazetesinin kuruluş yıldönümü olan 7 Mayıs Pazartesi günü saat 19.30'da Fulya'daki Yapı Endüstri Merkezi'nin Konferans Salonu'nda yapılacak.

2012 Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar belirlendi. Bu yıl 66.’sı düzenlenen ve roman, öykü, fotoğraf, şiir, karikatür ile sosyal bilimler olmak üzere 6 dalda 7 ödülün verildiği yarışmaya 292 kişi katıldı.

Adnan Binyazar, Ahmet Cemal, Konur Ertop, Ülkü Tamer ve Tahsin Yücel’den oluşan seçici kurul “Roman”dalında Irmak Zileli’yi “Eşik” adlı yapıtıyla ödüle değer gördü. “Öykü”dalında Hikmet Altınkaynak, Metin Celal, Cemil Kavukçu, Osman Şahin ve Celal Üster’den oluşan seçici kurul ise ödülü “Hanımların Dikkatine” adlı yapıtıyla Seray Şahiner’e verdi.

“Şiir” dalında Ataol Behramoğlu, Prof. Dr. Cevat Çapan, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan ve Özdemir İnce’den oluşan seçici kurul, ödülün “Doğu Tabletleri” adlı yapıtıyla Hüseyin Haydar’a verilmesini kararlaştırdı.

“Karikatür” dalında Şevket Yalaz’ın yapıtına verilmesi kararlaştırılan ödülün seçici kurulunda ise Behiç Ak, Orhan Erinç, Musa Kart, Kamil Masaracı ve Tonguç Yaşar yer aldı.

“Fotoğraf” dalında Hikmet Çetinkaya, İsa Çelik, Ara Güler, Paul McMillen ve İbrahim Yıldız’dan oluşan seçici kurul, ödülün, Bülent Suberk’in yapıtına verilmesini kararlaştırdı.

“Sosyal Bilimler Araştırması” dalında Dr. Erdal Atabek, Prof. Dr.Rona Aybay, Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr.İonna Kuçuradi ve Prof. Dr. Ahmet Mumcu’dan oluşan seçici kurul, ödülün Burak Çelik’in “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu: Yapısal Açıdan Karşılaştırmalı Bir İnceleme” adlı yapıtı ile İsmail Arda Odabaşı’nın “Osmanlı’da Sosyalizm, Kürtçülük ve İttihatçılık”adlı yapıtları arasında paylaştırılmasına karar verdi.

Ödüller, Cumhuriyet gazetesinin 88. kuruluş yıldönümü olan 7 Mayıs Pazartesi günü saat 19.30’da Beşiktaş Fulya’daki Yapı Endüstri Merkezi’nin (YEM) Konferans Salonu’nda düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Kaynak: 6 Mayıs 2012

 

/******************************************************************

 

Tepeyran’ın Ruhu Aral’ın satırlarında yaşıyor

ANKARA (AA)- Çankaya Belediyesi ile Niğde Kültür ve Sanat Platformu’nun ortaklaşa düzenlediği 2012 Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü’ne öykü ve roman yazarı İnci Aral’ın ‘Şarkını Söylediğin Zaman’ adlı yapıtı layık görüldü.

21 Kasım 2012 Çarşamba 11:17

 

Devlet adamlığının yanı sıra romancı kimliği ile de dikkat çeken Ebubekir Hazım Tepeyran’a ait 20. yüzyılın ilk Türk köy romanı olan ‘Küçük Paşa’nın yayımlanışının 100. yıldönümü nedeniyle geçen sene ilki gerçekleştirilen ödül töreni bu yıl İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde edebiyatseverlerle buluştu. Bu yıl 31. gerçekleştirilen ve 40 ülkeden 600 yayınevinin katıldığı Uluslararası Kitap Fuarında konuklar Heybeliada Salonu’nda ‘Edebiyatın Nabzı ve Tepeyran Roman Ödülü’ adlı söyleşiye katıldılar.

İnci Aral’ın arka planında değişen bir ülke,

1287
0
0
Yorum Yaz